czwartek, 29 października 2009

Cumbrae - West Cost.


"Scotland, my auld, respected mither!
Tho' whiles ye moistify leater,
Till whare ye sit on craps o' ,heather Ye tine your dam,
Freedom and whisky gang thegither, Tak aff your dram!"


Moje podróżowanie, to wielowymiarowa przestrzeń, którą wypełniam bliższymi lub dalszymi wędrówkami.
Podróż do Indii i Nepalu, była wyprawą moich marzeń, która przyznam szczerze miałam nadzieję, będzie powtarzać się częściej :)
Wiem, że w przyszłości na pewno znów wyruszymy w drogę, ku temu co bardzo odległe i nieznane.. Tymczasem jednak, od trzech lat z różnych względów przemierzamy kraje europejskie, które choć nie zawsze wystarczająco egzotyczne - niewątpliwie bywają piękne i godne wspomnień!

Pamiętam około 15 lat temu, moi znajomi wybierali się w podróż po Irlandii, a rok później do Szkocji - ja niestety nie miałam wystarczającej ilości pieniędzy, aby wyruszyć z Nimi, jednak kiedy przez pamiętną noc pełna ekscytacji, oglądałam trwający około 8-9 godz film nakręcony przez moich znajomych - pomyślałam, iż pewnego dnia dotrę do tego miejsca, a wówczas sama chłonąc piękno niezmierzonych przestrzeni, gór, cudownych wrzosowisk - stanę się cząstką świata, który wówczas był jedynie w zasięgu moich marzeń...

Około 10 długich lat, dzieliło mnie od tego aby moje pragnienie mogło zostać urzeczywistnione - teraz jednak od kiedy mieszkam w Szkocji, a zwłaszcza od kiedy posiadamy samochód - moje marzenie o przemierzaniu wzdłuż i wszerz, kraju, który zachwyca pod wieloma względami - jest namacalnym potwierdzeniem, iż marzenia urzeczywistniają się - wystarczy tylko bardzo pragnąć!! :)

...Dlatego pewnie tak mocno wierzę, że pewnego dnia znów dotrę do Nepalu, Tybetu, Pakistanu - gdzie cudowne Himalaje, Karakorum - z wszech stron otoczą moje serce..

.. Dlatego też nigdy nie przestaję wierzyć, iż dotrę w końcu do mojej upragnionej Afryki..

...oraz wielu, wielu cudownych miejsc!

Po powrocie z Nepalu, po raz pierwszy od kilku lat znów zaczęłam robić zdjęcia - do tej pory odkąd mój aparat został uszkodzony, niestety widziane obrazy, zapisywałam jedynie w głęboko ukrytych kartkach mej duszy.. a biorąc pod uwagę, iż Damian odkąd pamiętam robił naprawdę dobre zdjęcia - ja pozostawałam w cieniu z moimi fotograficznymi zapędami.. jedynie ciągle męczyłam go aby robił zdjęcia tu i teraz... w końcu jednak zmęczony moją natarczywością :) Damian postanowił kupić aparat, który po wyjeździe na trekking - odziedziczyłam ja :)

Odtąd nasze wędrowanie, mogłam i ja zapisywać w kadrze.. ciągle jeszcze dość nieporadnie - jednak mam nadzieję, iż wraz z dodawanymi przeze mnie zdjęciami - będziecie widzieli choć delikatną poprawę :)

Jak już wspomniałam, w Szkocji mieszkamy około 5 lat - od 3 zdjęcia robię również ja - w naszych fotograficznych spichlerzach, zebrał się bardzo pokaźny zbiór zdjęć, z którymi z przyjemnością będę się z Wami dzielić - proszę jedynie o wyrozumiałość, bowiem, niestety nie jestem najlepszym fotografem - jedynie intuicyjnym kronikarzem, który skrzętnie zapisuje wszystko to co zachwyciło go i choćby w najmniejszym stopniu ujęło swoją wyjątkowością..

Przez około 2 ostatnie lata bardzo dużo podróżujemy po Szkocji - wciąż jeszcze wiele miejsc do zobaczenia, jednak niewątpliwie z wieloma już teraz mogę podzielić się z Wami - zabierając Was w wirtualną podróż dookoła Szkockich bezdroży.. i nie tylko!

Naszą wędrówkę rozpocznę od małej wyspy
Cumbrae - na którą zabrała nas moja dobra znajoma.
Cumbrae, to wyspa położona w okolicach Hrabstwa Ayrshire., które głównie charakteryzują się bardzo dobrymi ziemiami uprawnymi, dlatego też zazwyczaj są one omijane przez wszelkie szlaki turystyczne.
Warto jednak wybrać się w te rejony (zwłaszcza w środku tygodnia), jeśli będąc w pobliżu Edinburgha, a jeszcze lepiej Glasgow - pragniemy spędzić ciche, pozbawione pośpiechu dni...
Po drodze warto zatrzymać się na dłuższą chwilę w Ayr - miejsce narodzin Roberta Burnsa (największy poeta Szkocji), bardzo urokliwe miejsce!

Aby dotrzeć na wyspę Great Cumbrae - należy dotrzeć do najbardziej wysuniętego na północ, miasteczka na wybrzeżu - Largs - skąd promem, można popłynąć właśnie na wspomnianą wcześniej wyspę.
Na wyspie znajduje się tylko jedno małe miasteczko, jednakże niepozbawione swoistego uroku -
Millport.


Mnie osobiście tak bardzo zauroczyła ta maleńka wyspa (w godzinę można przemierzyć ją rowerem dookoła), iż pamiętam, że pierwszą myślą, była chęć spakowania rzeczy i przeniesienia się właśnie w to miejsce :)
Zważywszy na fakt, iż w okresie letnim oraz niemalże w każdy weekend przybywa tutaj wielu spragnionych ciszy turystów (choć wątpię, czy właśnie wówczas można jej doświadczyć), to jednak biorąc pod uwagę, iż jak na mój gust nie ma tam nastrojowej kafejki, w której można byłoby przy dźwiękach nastrojowej muzyki, pozwolić unieść się delikatnej kontemplacji - wędrując po niezmierzonych meandrach własnej świadomości.. ja uznałam, iż jest to wymarzone dla mnie miejsce na to aby taką kafejkę prowadzić :)
Cóż, mój kolejny pomysł jak na razie pozostaje w sferze niespełnionych pragnień, póki co wędrujemy dalej, odkrywając kolejne niezwykłe miejsca...


Na wyspie, znajduje się kilka skał, "przysposobionych" przez mieszkańców - oczywiście na pożytek rozwoju turystyki - stanowiący jednak zabawny element, który zwraca uwagę każdego przybywającego tutaj turystę.
Skały te, okazało się, iż w zadziwiający sposób przypominają kształtem zwierzęta oraz jedna z nich - twarz człowieka - zostały pomalowane jaskrawymi kolorami, dzięki czemu, nie sposób ich pominąć!
Wyznaczają jakoby szlak wiodący dookoła wyspy!Niemalże całe wybrzeże - to kamieniste plaże, które choć nie sprzyjają sielskim wylegiwaniom się w słońcu - którego jak wiadomo w Szkocji, zazwyczaj jak na lekarstwo :( tworzą ciekawy charakter terenu.
W jednym z zakątków, napotkaliśmy stado dzikich gęsi - zafascynowani jak małe dzieci, obfotografowaliśmy je z każdej możliwej strony!

Tradycyjne szkockie domostwa - tutaj, rozproszone na niewielkiej powierzchni, wzmagały w wyjątkowy sposób moją wyobraźnię - na myśl przychodziły mi skrawki przeczytanych wcześniej powieści, w których akcja oczywiście toczyła się w angielskich hrabstwach..
Wędrując przez wyspę, wąskimi drogami, otoczonymi charakterystycznymi w Szkocji kamiennymi murkami - warto dotrzeć na niewielkie wzgórze, z którego przy dobrej pogodzie, rozciąga się piękny widok na okoliczne wyspy - zwłaszcza na wyspę Arran (na którą zabiorę Was następnym razem), niestety zarówno za pierwszym, jak i za drugim razem, podczas naszego pobytu, pogoda raczej nie rozpieszczała nas - deszcz i pochmurne niebo, skutecznie pozbawiło nas przyjemności rozkoszowania się piękną przestrzenią..
Mimo to - to piękna niewielka wyspa, którą niejedna osoba szczerze pokochała!!
Kończąc tę krótką wędrówkę, już teraz zapraszam Was na kolejną wycieczkę - tym razem na wyspę Arran - jak twierdzą Szkoci - Szkocję w pigułce!
Pozdrawiam Was serdecznie!!

2 komentarze:

 1. Oh, Ania!
  You really seem to have a talent . Your photos are breathtaking...
  I love travelling, but there is not enough time for it, and money of course...
  I´m glad you lived your dream of India, and other places.
  Becuase the saying at the end of your blog is so true. You will regret what you didn+t do in your life, more, than the things you did.

  I wish you a good start of the week.
  Hugs/
  Luiza

  OdpowiedzUsuń
 2. Aniu dziękuję za komentarz na moim blogu,jednocześnie zazdroszczę podróży do Indii, która jest wciąż moim niespełnionym marzeniem ale wierzę,że kiedyś się spełni. Ja tak samo jak ty nie potrafię żyć bez podróży i nawet kilkudniowe wypady po Europie dają mi ogromną dawkę energii i siły na szarą czasami codzienność.
  Pozdrawiam gorąco

  OdpowiedzUsuń